Medewerker Mendel in 't Veld gepromoveerd aan de Universiteit van Liverpool.
VSB medewerker Mendel in 't Veld is afgelopen week gepromoveerd in het vakgebied Surface Science aan de Universiteit van Liverpool. Names bestuur en medewerkers van harte gefeliciteerd Mendel!
" Het vakgebied waarin ik gepromoveerd ben wordt Surface Science genoemd en is onderdeel van de Nanotechnology dat gedefinieerd kan worden als de wetenschap die zich bezig houdt met het begrijpen, sturen en manipuleren van deeltjes op het nivo van individuele atomen, moleculen en clusters van moleculen binnen het bereik van 0,1 tot 100 nanometer (nm). " aldus Mendel.
" Ter vergelijk: de dikte van 1 menselijke haar is ongeveer 60.000 nanometer oftewel 0,06 mm. Een Surface Scientist bestudeert de processen die plaatsvinden op oppervlakken op nano-nivo, dus op het atomaire en moleculaire level.
Tijdens mijn promotie-onderzoek aan de University of Liverpool heb ik de interactie van relatief grote moleculen (porphyrines, 2 nm) met metaal oppervlakken bestudeerd. Deze moleculen zijn onder andere belangrijk bij fotosynthese, maar bijvoorbeeld ook voor electron en zuurstof transport. Als we in staat zijn deze moleculen te controleren ontstaan er mogelijkheden voor toekomstig verwachte toepassingen als moleculair geheugen, moleculaire sensors en catalytische toepassingen.
Surface Science is een multidisciplinair onderzoeksgebied dat ook raakvlakken heeft met sterrenkunde. Er wordt met speciale apparatuur een situatie nagebootst zoals die ook in de interstellaire ruimte heerst (ultra hoog vacuum). Onder deze omstandigheden is het mogelijk dat moleculen zich vanzelf organiseren (self-assembly) tot grote clusters op metaal oppervlakken. Hierdoor kan een catalytische activiteit ontstaan hetgeen ook belangrijk is voor het ontspringen van leven. Zo is er recentelijk bij het Stardust programma (http://stardust.jpl.nasa.gov/news/news116.html) een aminozuur (bouwsteen van eiwitten en dus leven) gevonden in komeet 81P/Wild 2 die zich in ons zonnestelsel bevindt.
Voor mensen die het leuk vinden zelf deel te nemen aan een wetenschappelijk onderzoek naar stof uit het heelal; dat kan via het Stardust@home programma http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/about.php en voor achtergrond informatie over het potentieel van nanotechnologie een leuke lezing uit 1959 van Richard Feynman met een vooruitziende blik http://www.zyvex.com/nanotech/feynman.html."

